Celem technologii CCS jest zapobieganie emisji gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla (CO2), do atmosfery. W ostatnich dekadach ilość CO2 w atmosferze drastycznie wzrosła. Według naukowców stowarzyszonych w Międzyrządowym Zespole do spraw Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Charge, w skrócie
IPCC) emisje dwutlenku węgla powstałe w wyniku działalności człowieka, w szczególności spalania paliw kopalnych (węgla, ropy, gazu), są główną przyczyną wzrostu średniej temperatury na Ziemi i postępującego od ponad 100 lat globalnego ocieplenia, które przyczynia się do zmian klimatu..
Celem Komisji Europejskiej jest ograniczenie wzrostu temperatury do 2 stopni Celsjusza. Oznacza to, że do roku 2050 na całym świecie należy zmniejszyć emisję CO2 od 50% do 85%, w porównaniu do roku 2000. Jednakże w najbliższych latach, na skutek wzrastającego zapotrzebowania na energię, wzrastać będzie także zużycie paliw kopalnych. W tej sytuacji redukcja emisji CO2 będzie ogromnym wyzwaniem wymagającym zastosowania nowych rozwiązań. Jednym z nich może okazać się technologia wychwytywania i składowania CO2. Jednak, podobnie jak w przypadku innych nowych rozwiązań, istnieją różne poglądy na temat możliwości zastosowania tej technologii.