Część projektu Sitechar poświęcona jest pogłębianiu świadomości społecznej i wspieraniu obywateli w kształtowaniu ich opinii na temat technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS) i procesu jej wdrażania. W tym celu na stronie internetowej projektu SiteChar, zostaną udostępnione informacje na temat technologii CCS. Ponadto, organizowane będą spotkanie i konferencje mające na celu informowanie obywateli, a także zwiększenie ich udziału w procesach decyzyjnych, dotyczących CCS.
Pragniemy zaprosić mieszkańców regionów znajdujące się w pobliżu potencjalnych składowisk CO2, będących przedmiotem badań w projekcie SiteChar w Polsce- okolice
Załęcza i Żuchlowa i w Wielkiej Brytanii- The Noth Moray Firth w
Szkocji, do aktywnego uczestniczenia w naszych działaniach oraz do wyrażania opinii i zadawania pytań na temat projektu i technologii CCS.
W obu tych miejscach, zarówno przedstawiciele społeczności lokalnej jak i obywatele zostaną poinformowani o prowadzonych badaniach i zaangażowani w dyskusje na temat technologii wychwytywania i składowania CO2.
Socjalna część projektu poświęcona jest identyfikacji i opracowaniu efektywnych metod wspierających aktywny udział mieszkańców w procesie decyzyjnym, dotyczącym realizacji projektów lokalnych. W tym celu przedstawiciele społeczności lokalnej otrzymają możliwość wyrobienia sobie opinii na temat technologii wychwytywania i magazynowania CO2 oraz omówienia kwestii, związanych z tą technologią a także projektem SiteChar, z naukowcami i ekspertami z różnych dziedzin. Wyniki badań, zarówno z Polski jak i z Wielkiej Brytanii, będą wykorzystane do opracowania zaleceń dotyczących zaangażowania społecznego dla innych projektów realizowanych w Europie.
Badania w części socjalnej projektu opierają się na założeniach metody badawczej zwanej charakterystyką społeczną regionu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej metody lub jeśli jesteś zainteresowany wynikami badań wejdź na stronę
Charakterystyka społeczna regionu.